На території Зачепилівської громади, майже три роки, випадки сказу серед тварин не реєструвалися.
З початку 2024 року зареєстровано 2 випадки сказу серед домашніх тварин. Небезпека поширення сказу існувала завжди, але під час воєнних дій впливати на розповсюдження сказу в дикій природі стало зовсім неможливо. Тому через безпритульних та домашніх тварин сказ наблизився до людей. Громадяни незважаючи на всі складнощі теперішнього часу, мають дотримуватися Правил утримання домашніх тварин у населеному пункті, це – відповідальність кожного мешканця.
Що таке сказ
Сказ — це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується ураженням нервової системи, має три стадії розвитку: початкова, збуджена та паралітична. Передається шляхом укусів та ослинення. Остання паралітична стадія хвороби загрожує життю людини, оскільки йде глибоке ураження нервової системи, лікування в цьому випадку неможливе.
Симптоми сказу у тварини
Інфікована тварина змінює радикально свою модель поведінки. Якщо тварина дика — нетиповою є поява її в населених пунктах, оскільки здорова тварина зазвичай там не з’являється. Домашня тварина може відмовитись від корму, має активне слиновиділення та агресію, але може бути й нетипова поведінка для сказу, яку не одразу можуть помітити навіть лікарі. Для тварини єдина профілактика від сказу — щорічне щеплення.
Симптоми сказу у людини
Сказ у людини має симптоматику поколювання в зоні укусу, підвищену температуру тіла. Чим довше живе інфекція, тим більше з’являється страх світла, неконтрольована поведінка, швидко міняється настрій. Згодом після глибокого ураження нервової системи з’являється енцефаліт, що і призводить до смерті людини. Інкубаційний період вірусу складає від одного до трьох місяців та навіть до року. В середньому може бути також і з семи до 14 днів.
Вірус сказу небезпечний він виділяється зі слиною хворої тварини і може інфікувати людей: через укус, подряпини, ослизнення. У цілях профілактики, подряпину та укус варто промити милом (бажано, господарчим), оскільки вірус концентрується в жировій тканині, яку мило може розчинити.
Експериментально доведено,що кількість вірусу при промивці рани милом
зменшується вдвічі, якщо провести процедуру якнайшвидше.
Проти сказу немає ефективного лікування, тільки негайна вакцинація після інфікування може убезпечити Вас від сказу!
НЕ ЗВОЛІКАЙТЕ ЗІ ЗВЕРНЕННЯМ ЗА МЕДИЧНОЮ ДОПОМОГОЮ !
Медична допомога та вакцинація проти сказу надається безкоштовно.
Будьте обережні при контакті з тваринами та бережіть своє здоров’я!