Зачепилівська громада

Красноградський район, Харківська область

(05761) 51652

Зміст

 
УКРАЇНА
Зачепилівська громада
ЗАЧЕПИЛІВСЬКИЙ РАЙОН
ХАРКІВСЬКА ОБЛАСТЬ
СЕСІЯ СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 27/06/2019 року №1950 смт. Зачепилівка
Про Бюджетний регламент Зачепилівської селищної ради

З метою упорядкування процесів формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, що здійснюються органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду, а також регламентації взаємовідносин між різними учасниками бюджетного процесу відповідно до Бюджетного кодексу України, керуючись статтею 26 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, Зачепилівська селищна рада

                                          ВИРІШИЛА:

  1. Затвердити Бюджетний регламент Зачепилівської селищної ради, що додається.
  2. Доповнити статтю 7 Регламенту Зачепилівської селищної ради VIIIскликання, затвердженого рішенням Зачепилівської селищної ради від 05.12.2017 року №11 абзацом такого змісту:

“Організаційно-процедурні питання участі депутатів селищної ради в бюджетному процесі та питання підготовки, складання, розгляду, затвердження, виконання, внесення змін, контролю за виконанням та звітності щодо бюджету  Зачепилівської селищної ради регулюються Бюджетним регламентом Зачепилівської селищної ради, який затверджується окремим рішенням селищної ради.”

  1. Рішення набуває чинності з 01.07.2019 року, застосовується починаючи з формування селищного бюджету на 2020 рік.
  2. Контроль за виконанням цього рішення покласти постійну комісію селищної ради з питань планування, бюджету, фінансів, зв’язків з виконавчими структурами, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян та засобами масової інформації (Савчук Т.І.).

Селищний голова                                                                   Ю.КРИВЕНКО

ЗАТВЕРДЖЕНО

Рішення селищної ради

27 червня 2019 року №

 

 

БЮДЖЕТНИЙ РЕГЛАМЕНТ

Зачепилівської селищної ради

 

1

Стаття 1. Бюджетний регламент Зачепилівської селищної ради (надалі – Бюджетний регламент) визначає організаційно-процедурні питання щодо складання, розгляду, затвердження, виконання, внесення змін, контролю та звітності бюджету Зачепилівської об’єднаної територіальної громади (далі – ОТГ).

Стаття 2. Метою Бюджетного регламенту є упорядкування процесів (механізму) формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, що здійснюються селищною радою, її виконавчими органами і підрозділами протягом бюджетного періоду, а також регламентації взаємовідносин між різними учасниками бюджетного процесу.

Стаття 3. Бюджетний регламент розроблений відповідно до Конституції України, Бюджетного кодексу України, Податкового кодексу України, Законів України “Про місцеве самоврядування в Україні”, “Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності”, “Про статус депутатів місцевих рад”, “Про службу в органах місцевого самоврядування”, «Про добровільне об’єднання територіальних громад», “Про доступ до публічної інформації” та інших нормативно-правових актів України, що регулюють бюджетні відносини, а також Регламенту роботи селищної ради 8 скликання.

 

Стаття 4. Порядок оприлюднення проекту бюджету селищної ради

Порядок оприлюднення проекту бюджету селищної ради з усіма додатками, а також порядок оприлюднення прийнятого бюджету селищної ради з додатками здійснюється відповідно до Закону України «Про  доступ до публічної інформації» та Регламенту Зачепилівської селищної ради  8 скликання.

Стаття 5. Вихідні матеріали для складання проекту бюджету селищної ради:

5.1. доведені Міністерством фінансів України особливості складання розрахунків до проекту бюджету селищної ради на наступний бюджетний період;

5.2. доведені Міністерством фінансів України типові форми бюджетних запитів та інструкції щодо їх заповнення;

5.3. доведені Міністерством фінансів України розрахунки прогнозованих обсягів міжбюджетних трансфертів, методика їх визначення, організаційно-методологічні вимоги та інші показники щодо складання проекту бюджету селищної ради, а також пропозиції щодо форми проекту рішення про бюджет (типова форма рішення);

5.4. доведені Кабінетом Міністрів України (визначені схваленим у другому читанні проектом закону про Державний бюджет України) показники міжбюджетних відносин (включаючи обсяги міжбюджетних трансфертів) і текстові статті, а також організаційно-методологічні вимоги щодо складання проекту бюджету селищної ради;

5.5. доведені Кабінетом Міністрів України показники сум дотацій і субвенцій, вилучення коштів;

5.6. матеріали, надані управліннями і відділами виконавчих органів ради, іншими установами, відповідальними за надходження до бюджету селищної ради;

5.7. бюджетні запити головних розпорядників коштів бюджету селищної ради;

5.8. депутатські запити, запитання, звернення та відповіді на них, пов’язані з фінансуванням програм соціально-економічного та культурного розвитку, інших цільових програм, а також із складанням бюджету;

5.9. результати громадських слухань та обговорень програми соціально-економічного розвитку та проекту бюджету селищної ради;

5.10. результати зустрічей громад з депутатами селищної ради та посадовими особами ради;

5.11. результати опитування громадської думки (через усні інтерв’ю, «гарячі» телефонні лінії), здійснюваних як органами самоврядування і їх представниками, так і іншими особами;

5.12. звернення дорадчих груп громадян, громадських організацій, органів самоорганізації населення;

5.13. заяви, пропозиції та рекомендації всіх учасників бюджетного процесу до проекту бюджету селищної ради;

5.14. граничні обсяги, фактичні та прогнозні показники надходжень до бюджету селищної ради і програми соціально-економічного розвитку;

5.15. попередній прогноз доходів і видатків бюджету селищної ради на наступний рік.

Стаття 6. Проектом рішення про бюджет селищної ради визначаються:

6.1. загальні суми (з розподілом їх на загальний та спеціальний фонди):

– доходів (податкових, неподаткових та інші надходжень на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трансферти, плату за надання адміністративних послуг, власні надходження бюджетних установ);

– видатків (коштів, спрямованих на здійснення програм та заходів, передбачених бюджетом селищної ради),

– фінансування бюджету селищної ради;

6.2. граничні обсяги:

– річного дефіциту (профіциту) бюджету селищної ради в наступному бюджетному періоді (бюджет може прийматись з дефіцитом за загальним фондом шляхом внесення змін до рішень про бюджет селищної ради за результатами річного звіту про його виконання за попередній бюджетний період виключно на суми вільного залишку бюджетних коштів),

– місцевого боргу на кінець наступного бюджетного періоду,

– надання гарантій, а також повноваження щодо надання таких гарантій;

6.3. доходи бюджету селищної ради за кодами класифікації доходів бюджету (у додатку до рішення);

6.4. фінансування бюджету селищної ради за кодами класифікація фінансування бюджету за типом кредитора (у додатку до рішення);

6.5. бюджетні призначення головним розпорядникам коштів бюджету селищної ради за бюджетною класифікацією з обов’язковим виділенням видатків споживання (з них видатків на оплату праці, оплату комунальних послуг і енергоносіїв) та видатків розвитку (у додатках до рішення);

6.6. повернення кредитів до бюджету селищної ради та розподіл надання кредитів з бюджету селищної ради (у додатку до рішення);

6.7. міжбюджетні трансферти між бюджетом селищної ради та районним бюджетом, іншими місцевими бюджетами області, державним бюджетом (у додатках до рішення);

6.8. розмір оборотного залишку бюджетних коштів бюджету селищної ради;

6.9. додаткові положення, що регламентують процес виконання бюджету селищної ради;

6.10. перелік захищених видатків бюджету селищної ради, визначених на підставі статті 55 Бюджетного кодексу України;

6.11. повноваження головних розпорядників коштів щодо виконання бюджету селищної ради протягом бюджетного періоду;

6.12. проект бюджету оприлюднюється на офіційному сайті селищної ради не пізніше ніж за 10 днів до його розгляду на сесії селищної ради.

Стаття 7. Разом з проектом рішення про бюджет селищної ради подаються:

7.1. пояснювальна записка до проекту рішення, яка повинна містити інформацію та розрахунки згідно зі статтею 8 цього Бюджетного регламенту;

7.2. прогноз бюджету селищної ради на наступні за плановим два бюджетні періоди, підготовлений відповідно до статті 21 Бюджетного кодексу України;

7.3. показники витрат бюджету селищної ради, необхідних на наступні бюджетні періоди для завершення інвестиційних програм (проектів), що враховані в бюджеті селищної ради, за умови якщо реалізація таких програм (проектів) триває більше одного бюджетного періоду;

7.4. перелік інвестиційних програм (проектів) на плановий бюджетний період та наступні за плановим два бюджетні періоди;

7.5. інформація про хід виконання бюджету селищної ради у поточному бюджетному періоді;

7.6. пояснення головних розпорядників бюджетних коштів до проекту бюджету селищної ради (подаються постійній комісії селищної ради з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку);

7.7. інформація щодо стану фінансового забезпечення програм соціально-економічного, культурного розвитку та інших цільових програм, прийнятих селищною радою;

7.8. інші матеріали, обсяг і форму яких визначає фінансовий відділ Зачепилівської селищної ради (ОТГ).

Стаття 8. Пояснювальна записка до проекту рішення має містити:

8.1. інформацію про соціально-економічний стан ОТГ і прогноз розвитку на наступний бюджетний період, покладені в основу проекту бюджету селищної ради;

8.2. оцінку доходів бюджету селищної ради з урахуванням втрат доходів  бюджету внаслідок наданих селищною радою податкових пільг;

8.3. пояснення до основних положень проекту рішення про бюджет селищної ради, включаючи аналіз пропонованих обсягів видатків і кредитування за бюджетною класифікацією (тут же надаються бюджетні показники за  поточний, наступний бюджетні періоди в розрізі класифікації видатків та кредитування бюджету);

8.4. обґрунтування особливостей міжбюджетних взаємовідносин та надання субвенцій на виконання інвестиційних програм (проектів);

8.5. інформацію щодо погашення місцевого боргу, обсягів та умов місцевих запозичень.

Стаття 9. При затвердженні бюджету селищної ради враховуються:

9.1. у першочерговому порядку потреби в коштах:

– на оплату праці працівників бюджетних установ відповідно до встановлених законодавством України умов оплати праці та розміру мінімальної заробітної плати,

– на проведення розрахунків за електричну енергію, водопостачання, водовідведення, природний газ та послуги зв’язку, які споживаються бюджетними установами (ліміти споживання енергоносіїв у натуральних показниках для кожної бюджетної установи встановлюються виходячи з обсягів відповідних бюджетних асигнувань);

9.2. у повному обсязі цільові кошти, передбачені у складі видатків при визначенні міжбюджетних трансфертів між державним бюджетом та бюджетом селищної ради.

Стаття 10. Стадії бюджетного процесу, зміст робіт, виконавці та терміни виконання наведені в додатку до цього Бюджетного регламенту Зачепилівської селищної ради (об’єднаної територіальної громади).

Секретар селищної ради                                                    Л.БЕЗЧАСНА

Додаток до Бюджетного регламенту

                                                           Зачепилівської селищної ради

Стадії бюджетного процесу, зміст робіт, виконавці та терміни виконання

Стадії бюджетного процесу

(Ст.19 Бюджетного кодексу України (далі – БКУ)

Зміст робіт Виконавці Терміни виконання
Підготовча робота перед складанням проекту рішення про бюджет селищної ради Утворення робочої групи з питань формування проекту бюджету селищної ради та затвердження її складу:

– Начальник фінансового відділу  селищної ради (керівник робочої групи)

– Голова постійної комісії селищної ради з питань планування, бюджету, фінансів, зв’язків з виконавчими структурами, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян та засобами масової інформації (заступник керівника робочої групи)

– Головний спеціаліст фінансового відділу селищної ради (секретар робочої групи)

– Начальник (головний спеціаліст) відділу економічного розвитку і торгівлі Зачепилівської селищної ради (член робочої групи)

– Голови постійних комісій селищної ради;

– Представники громадських організацій, органи самоорганізації населення (члени робочої групи).

 

Складання графіку засідань робочої групи та оприлюднення його на офіційному веб-сайті селищної ради або в місцевій газеті

 

Керівнику робочої групи надаються права залучати до її роботи спеціалістів відповідних структурних підрозділів виконавчих органів ради, керівників місцевих органів влади.

 

Рішення Робочої групи приймаються простою більшістю голосів від кількості присутніх її членів, у разі якщо кількість голосів розподілилась порівну вирішальним є голос головуючого.

За підсумками засідання складається протоколи, які  оприлюднюються на офіційному веб-сайті селищної ради не пізніше ніж на 3 день після засідання робочої групи.

Виконавчі органи ради До 01 серпня
Проведення семінару з питань бюджетного процесу, підготовки бюджетних запитів та стадій бюджетного процесу в поточному році. Фінансовий відділ селищної ради Відповідно до терміну, встановленого Робочою групою
Розроблення і доведення до головних розпорядників бюджетних коштів форми бюджетних запитів та інструкції щодо їх заповнення згідно з типовою формою бюджетних запитів, визначеною Мінфіном України, БКУ, та з урахуванням особливостей складання проектів місцевих бюджетів Фінансовий відділ селищної ради

(ч.3 ст.75 БКУ)

Відповідно до терміну, встановленого Робочою групою
Аналіз депутатських запитів, запитань, звернень та відповідей на них

 

 

Зустрічі громад з депутатами селищної ради та посадовими особами виконавчих органів ради

 

 

Підготовка заявок, пропозицій та рекомендацій до проекту  бюджету

Відділ економічного розвитку і торгівлі Зачепилівської селищної ради,

Робоча група

На будь-якому етапі  розроблення Програми соціально-економічного розвитку

До 15 вересня

Опрацювання матеріалів, наданих головними розпорядниками коштів Фінансовий відділ селищної ради

та Робоча група

Відповідно до терміну, встановленого Робочою групою
Складання прогнозних розрахунків надходження доходів Фінансовий відділ селищної ради, органи, що контролюють надходження податків та зборів до бюджету
Отримання від Мінфіну України особливостей складання розрахунків до проекту бюджету селищної ради на наступний бюджетний період Фінансовий відділ   селищної ради  (ч.1ст.75 БКУ)
Надання необхідної інформації Мінфіну України для проведення розрахунків обсягів міжбюджетних трансфертів та інших показників та Комітету Верховної Ради України з питань бюджету – для розгляду цих розрахунків Фінансовий відділ  селищної ради

(ч.2 ст.75 БКУ)

– Організація складання бюджетних запитів, подання їх до фінансового відділу селищної ради та забезпечення своєчасності, достовірності та змісту бюджетних запитів, які мають містити всю інформацію, необхідну для аналізу показників проекту бюджету згідно з вимогами фінансового відділу селищної ради

– Перегляд мережі, штатів і контингенту, що визначають обсяги витрат на утримання відповідних галузей в розрізі кодів функціональної та економічної класифікації, та подання їх з відповідними обґрунтуваннями для узагальнення фінансовому відділу селищної ради у визначені ним терміни;

– Забезпечення своєчасного та якісного розгляду показників проектів мережі розпорядників бюджетних коштів, здійснення аналізу законності, доцільності і правильності включення у мережу установ (організацій, підприємств).

Головні розпорядники бюджетних коштів У терміни, встановлені фінансовим відділом селищної ради
Збір бюджетних запитів Фінансовий відділ  селищної ради Відповідно до терміну , встановленого Робочою групою
Аналіз бюджетних запитів, поданих головними розпорядниками бюджетних коштів, з точки зору їх відповідності меті, пріоритетності, а також дієвості та ефективності використання бюджетних коштів Фінансовий відділ селищної ради

та Робоча група

На будь-якому етапі складання і розгляду проекту бюджету селищної ради

(ч.5 ст.75 БКУ)

Протягом 1 місяця з дня надходження запиту

Прийняття (на основі результатів аналізу) рішення про включення кожного бюджетного запиту до пропозиції проекту бюджету селищної ради перед поданням його на розгляд виконавчого органу Начальник фінансового відділу селищної ради

та Робоча група

Отримання від Мінфіну України розрахунків прогнозних обсягів міжбюджетних трансфертів, методики їх визначення, організаційно-методологічних вимог та інших показників щодо складання проекту бюджету, а також пропозицій щодо форми проекту рішення про бюджет (типової форми рішення) Фінансовий відділ селищної ради

 

У тижневий строк з дня схвалення Кабінетом Міністрів України проекту закону про Державний бюджет України (ч.8 ст.75 БКУ)
Отримання від Кабінету Міністрів України визначених (схваленим у другому читанні проектом закону про Державний бюджет України) показників міжбюджетних відносин (включаючи обсяги міжбюджетних трансфертів і текстових статей, а також організаційно-методологічних вимог щодо складання проекту бюджету Фінансовий відділ селищної ради

 

У тижневий строк з дня прийняття проекту закону про Державний бюджет України у другому читанні

(ч.9 ст.75 БКУ)

– Розрахунок граничних обсягів, фактичних і прогнозних показників надходжень до бюджету селищної ради.

– Попередній прогноз доходів і витрат бюджету селищної ради на наступний рік

Фінансовий відділ селищної ради Відповідно до терміну, встановленого Робочою групою
Формування проекту бюджету і підготовка проекту рішення про  бюджет селищної ради.

 

Поширення проекту бюджету селищної ради з усіма додатками та пояснювальною запискою серед депутатських комісій та громадських  організацій, які приймають участь у перебігу бюджетного процесу

Фінансовий відділ селищної ради та Робоча група Відповідно до терміну , встановленого Робочою групою
Розгляд проекту  бюджету селищної ради

(2 стадія бюджетного планування)

Розгляд проекту рішення про бюджет селищної ради і передача його до селищної ради у разі схвалення Виконавчий комітет селищної ради Відповідно до терміну, встановленого Робочою групою
Розгляд проекту рішення про бюджет селищної ради, підготовка висновків і зауважень Постійні комісії  селищної  ради Відповідно до терміну, встановленого Робочою групою
Оприлюднення на офіційному веб-сайті селищної ради  проекту рішення про бюджет селищної ради та додатків до нього Виконавчий комітет  селищної ради Відповідно до терміну, встановленого Робочою групою
Розгляд, аналіз та узагальнення всіх пропозицій про зміни та доповнення до проекту бюджету селищної ради. Підготовка висновків щодо доцільності урахування пропозицій у проекті бюджету. Всі пропозиції та доповнення, що не стосуються текстової частини  бюджету, повинні бути збалансовані, тобто у випадку збільшення видатків по одній статті зазначається, по якій статті видатки зменшуються Постійна комісія селищної  ради з питань бюджету До 15 грудня
Затвердження бюджету селищної ради

(3 стадія бюджетного планування)

Доповідь про проект бюджету селищної ради Начальник фінансового відділу селищної ради До 25 грудня

(у разі неприйняття закону про Державний бюджет України до 1 грудня селищна рада при затверджені бюджету враховує обсяги міжбюджетних трансфертів (освітню субвенцію, медичну субвенцію, субвенції на здійснення державних програм соціального захисту, базову та реверсну дотацію) визначені у законі про Державний бюджет України на попередній бюджетний період.  У двотижневий строк з дня офіційного публікування Закону про Державний бюджет України селищна рада приводить обсяги міжбюджетних трансфертів у відповідність із законом про Державний бюджет України). (ч.2 ст.77 БКУ) . Якщо до 30 грудня бюджет селищної ради не затверджується, то:

витрати з бюджету здійснюються лише на цілі, які визначені в рішенні про бюджет селищної ради на попередній бюджетний період та одночасно передбачені у проекті рішення про бюджет селищної ради на наступний бюджетний період,  (ч.1 ст.79 БКУ)

– щомісячні видатки не повинні перевищувати 1/12 обсягу видатків, визначених рішенням  селищної ради про бюджет селищної ради за попередній бюджетний період (крім випадків, пов’язаних із виділенням коштів на обслуговування і погашення боргу, плануванням видатків за рахунок міжбюджетних трансфертів та інших випадків, передбачених Бюджетним кодексом України),  (ч.1 ст.79 БКУ)

– до прийняття рішення про бюджет селищної ради на поточний бюджетний період забороняється проводити капітальні видатки, надавати кредити бюджету (крім випадків, пов’язаних із виділенням коштів з резервного фонду), а також здійсню-вати місцеві запозичення та надавати місцеві гарантії (ч.2 ст.79 БКУ)

Співдоповідь про проект бюджету селищної ради Голова постійної комісії  селищної ради з питань планування, бюджету, фінансів, зв’язків з виконавчими структурами, органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян та засобами масової інформації
Обговорення доповіді, співдоповіді та проекту рішення про бюджет селищної ради Депутати селищної ради
Затвердження проекту рішення про бюджет селищної ради або ухвалення іншого рішення з цього приводу Селищна  рада
Оприлюднення на офіційному веб-сайті селищної ради рішення про бюджет. У рішенні обов’язково подається текстова частина бюджету селищної ради та показники доходів та видатків Виконавчий комітет селищної  ради В десятиденний строк після затвердження бюджету селищної ради оприлюднення у місцевих ЗМІ та протягом 5 робочих днів оприлюднення на офіційному веб-сайті селищної ради
Забезпечення доступу громадськості до усіх інформаційно-довідкових матеріалів до бюджету, затвердженого селищною радою, можливості представлення на письмове прохання фізичних чи юридичних осіб і, в разі потреби, надання за їхній рахунок копій рішення селищної ради про бюджет селищної ради на відповідний рік
Виконання бюджету селищної ради Затвердження розпису бюджету селищної ради

(ч.3 ст.78 БКУ)

Фінансовий відділ селищної ради В місячний строк після затвердження бюджету селищної ради
Забезпечення виконання  бюджету селищної ради

(ч.1 ст.78 БКУ)

Фінансовий відділ селищної ради

Головні розпорядники коштів

Протягом бюджетного періоду
Забезпечення відповідності розпису бюджету встановленим бюджетним призначенням Начальник фінансового відділу селищної ради
– Загальна організація та управління виконанням бюджету, координацію діяльності учасників бюджетного процесу з питань виконання бюджету.

(ч.1 ст.78 БКУ)

Фінансове  управління селищної ради
Прогнозування та аналіз доходів бюджету

(ч.4 ст.78 БКУ)

Фінансове управління селищної ради, органи, що контролюють надходження до бюджету
Забезпечення своєчасного та в повному обсязі надходження до бюджету селищної ради податків і зборів (обов’язкових платежів) та інших доходів відповідно до законодавства  (ч.5 ст.78 БКУ) Органи, що контролюють надходження до бюджету
-Казначейське обслуговування місцевих бюджетів,

облік всіх надходжень, що належать  бюджету селищної ради

– повернення коштів, що були помилково або надміру зараховані до бюджету (за поданням органів, що контролюють надходження до бюджету, погодженим з фінансовим управлінням селищної ради)

Управління  Державної казначейської служби України у  Коропському районі Чернігівської області (ч.2 ст.78 БКУ)
Здійснення прийому, зберігання та перерахування доходів бюджету Банківські установи на території селищної об’єднаної територіальної громади

 

Контроль за виконанням бюджету селищної ради та дотриманням бюджетного законодавства Контроль за веденням бухгалтерського обліку всіх надходжень  і витрат бюджету, відповідністю кошторисів розпорядників бюджетних коштів показникам розпису бюджету, відповідністю взятих бюджетних зобов’язань розпорядниками бюджетних коштів відповідним бюджетним асигнуванням,  відповідністю платежів взятим бюджетним зобов’язанням  та відповідним бюджетним асигнуванням.

(ч.1 ст. 112 БКУ)

Управління  Державної казначейської служби України у Коропському районі Чернігівської області

 (ч.2 ст.78 БКУ,

 ч.1 ст.112 БКУ)

Протягом бюджетного періоду
Контроль за бюджетними повноваженнями при зарахуванні доходів  бюджету селищної ради

(ч.1 ст.112 БКУ)

Управління  Державної казначейської служби України у Коропському районі Чернігівської області

 (ч.2 ст.78 БКУ)

Контроль за дотриманням бюджетного законодавства на кожній стадії бюджетного процесу (ч.2 ст.111 БКУ) Фінансове управління селищної ради
Внесення змін до бюджету селищної ради Подання до селищної ради офіційного висновку про перевиконання чи недовиконання дохідної частини загального фонду бюджету

(ч.7 ст.78 БКУ)

Фінансове управління селищної ради За підсумками першого кварталу та наступних звітних періодів з початку поточного бюджетного періоду про виконання бюджету
Подання до селищної ради офіційного висновку про обсяг залишку коштів загального та спеціального фондів (крім власних надходжень бюджетних установ) бюджету селищної ради (ч.7 ст.78 БКУ) Фінансове управління селищної ради У разі необхідності протягом бюджетного періоду
Розгляд доцільності ухвалення рішення про внесення змін до рішення про бюджет селищної ради, окрім змін, що стосуються отримання державних субвенцій Постійна комісія селищної  ради з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку
Ухвалення рішення про внесення змін до рішення про бюджет селищної ради або ухвалення іншого рішення з цього приводу (ч.8 ст.78 БКУ).

Селищна рада своїм рішенням може надавати право виконавчому комітету селищної ради у міжсесійний період здійснювати розподіл і перерозподіл обсягів трансфертів з інших бюджетів, перерозподіл бюджетних призначень в межах головного розпорядника та між головними розпорядниками коштів, здійснювати перерозподіл коштів між загальним та спеціальним фондами, вносити зміни до переліку та обсягів місцевих програм.

Селищна  рада Виконавчий комітет селищної ради
Оприлюднення на офіційному сайті селищної ради рішення про внесення змін до бюджету Виконавчий комітет селищної ради Протягом 5 днів після прийняття рішення про внесення змін до бюджету селищної ради
Звітність про виконання бюджету селищної ради Розгляд виконання бюджету селищної ради на пленарних засіданнях селищної  ради Селищна рада У разі необхідності протягом бюджетного періоду
Розгляд виконання бюджету селищної ради на засіданнях постійної комісії ради з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку Постійна комісія  селищної  ради  з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку
Розгляд  звіту  про виконання бюджету (1 квартал, 1 півріччя, 9 місяців, рік) Виконавчий комітет селищної ради У двомісячний термін після завершення кожного календарного періоду

(ч.4 ст.80 БКУ),

Постійна комісія  селищної  ради  з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку
Затвердження звіту про виконання бюджету (1 квартал, 1 півріччя, 9 місяців, рік) Селищна рада
Оприлюднення на офіційному веб-сайті селищної ради рішення про затвердження звіту про виконання бюджету (1 квартал, 1 півріччя, 9 місяців, рік) Виконавчий комітет селищної ради В десятиденний строк після ухвалення рішення про виконання   бюджету селищної ради
Оприлюднення на офіційному веб-сайті селищної ради інформації про виконання бюджету, звіту про виконання бюджету селищної ради за рік та інформації про час і місце публічного представлення інформації про виконання бюджету селищної ради за рік Виконавчий комітет селищної ради,

Головні розпорядники бюджетних коштів

В десятиденний строк після ухвалення рішення про виконання  бюджету селищної ради

(ч.5 ст.28 БКУ),

причому інформація про виконання бюджету селищної ради за рік підлягає обов’язковому оприлюдненню не пізніше 1 березня року, що настає за роком звіту

(ч.5 ст.28 БКУ)

Публічне представлення інформації про виконання бюджету за рік відповідно до показників, бюджетні призначення щодо яких затверджені рішенням про бюджет селищної ради Фінансове управління селищної ради До 20 березня року, що настає за звітним

(ч.5 ст.28 БКУ)

Інформування виборців про виконання планів і програм економічного та соціального розвитку, про виконання бюджету селищної ради тощо Депутати селищної  ради Не рідше одного разу на півріччя

Секретар селищної ради                                                                Л.БЕЗЧАСНА

Join Us Facebook
єдем зачепилівка
місцеві петиції
громадський бюджет е дем
посилання