Доводимо до Вашого відома, що згідно «Плану моніторингу об’єктів навколишнього середовища на території Берестинського району Харківської області на 2025 рік», фахівцями Зачепилівського відділення Берестинської філії ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ» 25.06.2025 проведено дослідження проб грунту (піску) зони відпочинку на р. Берестова с-ща. Зачепилівки на наявність яєць та личинок гельмінтів.
В результаті проведених досліджень встановлено, що в зразку піску знайдено життєздатні та нежиттєздатні яйця токсокари (!).
Враховуючи вищезазначене та з метою недопущення виникнення та розповсюдження паразитарних захворювань викликаних токсокарами, керуючись ст.29,ст.38 Закону України «Про систему громадського здоров’я», ст.5, ст.16 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб», пропонуємо Вам
- посилити контроль за популяцією безпритульних тварин;
- зобов’язати власників домашніх тварин (собак, котів), після прогулянки, утилізовувати фекалії;
- інформувати населення громади щодо небезпеки зараження токсокорозом в місці відпочинку р. Берестова с-ще Зачепилівка, шляхом розміщення інформації на офіційх сайтах громади та за можливості рлозповсюдження друкованої інформації в місцях масового скупчення людей.
Токсокароз: що це за хвороба та в чому її небезпека?
Токсокароз – одне з паразитарних захворювань із фекально-оральним шляхом передачі. Викликане воно личинками гельмінтів собак роду Toxocara, які вивільняються із дозрілих у грунті яєць токсокар. Захворюють на токсокароз частіше діти, але дорослі- не виключення. Зараження відбувається після безпосереднього контакту з тваринами, зокрема, собаками,шерсть яких забруднена інвазійними яйцями токсокар, або при потраплянні в рот грунту, забрудненого яйцями токсокар. Тобто, щоб викликати захворювання, яйце токсокари повинно потрапити з випорожненнями хворої тварини в ґрунт, там за 1-3 тижні «дозріти», щоб стати заразним.
За різними статистичними даними в Україні токсокарозом уражено до 60% собак. Запідозрити хворобу у тварин можливо за такими ознаками, як кволість, поганий апетит, відставання у рості, судоми, кашель, блювання з виділенням круглих білих гельмінтів, довжиною від 3 до 18 см або наявність їх у випорожненнях. При цьому у зовнішнє середовище потрапляють сотні тисяч яєць токсокар, які забруднюють грунт, пісок, городину, зелень, ягоди тощо. Свіжевиділені яйця – безпечні для людей і тварин. Дозрівають вони і стають заразними тільки при перебуванні у грунті впродовж 1-3 тижнів (залежить від умов навколишнього середовища) і зберігаються в ньому роками.
При проведенні санітарно-гігієнічного моніторингу фахівцями Зачепилівського відділення Берестинської філії ДУ «Харківський ОЦКПХ МОЗ» у червні 2025, у досліджених пробах грунту (піску) зони відпочинку на р. Берестова с-ща. Зачепилівка, виявлені збудники геогельмінтозів (ті, що передаються через землю), до яких належить і токсокароз(!). А так як під час військових дій, збільшилась кількість безпритульних тварин, то і «шанси» підхопити токсокароз, збільшуються. Частіше дітьми, які не завжди дотримуються правил особистої гігієни.
На відміну від тварин, в кишківнику яких паразитують дорослі гельмінти, в організмі хворої на токсокароз людини можуть перебувати лише личинки токсокари (0,02 мм), що утворюються із зрілого яйця. Зараження людини відбувається тільки при проковтуванні зрілих яєць. Факторами передачі переважно зелень, овочі та ягоди, на поверхні яких є частинки ґрунту, а також вода і забруднені руки. Личинки заглиблюються в слизові оболонки кишківника, проникають у кровоносні судини і заносяться в різні органи (легені, печінку, мозок, очі тощо), де викликають запалення і відповідну симптоматику. Хвороба супроводжується явищами алергії: кашель, чхання, задишка, висипи на тілі. Може виникати лихоманка. В крові підвищується рівень еозинофілів.
Діагностувати хворобу можуть ті фахівці, до кого звертається хворий в залежності від ураженого органу та симптоматики (педіатри, інфекціоністи, окулісти, невропатологи, алергологи та сімейні лікарі) з урахуванням результатів імунологічних методів дослідження крові на токсокароз, які проводяться в багатьох спеціалізованих лабораторіях. Запам’ятайте – в випорожненнях хворого збудників токсокарозу виявити неможливо, так як дорослі гельмінти в організмі людини не живуть!
Як уберегтися від зараження токсокарозом?
Перш за все, необхідно виконувати загально-гігієнічні вимоги по догляду за тваринами:
✔ Взявши в дім тварину потрібно перевірити її на наявність гельмінтів в ветеринарній лабораторії, у подальшому необхідно робити це щорічно, при потребі – пролікувати. Профілактичну дегельмінтизацію застосовувати за порадою лікаря.
✔ Собак належить виводити на прогулянку в місця, де не граються діти; не допускати забруднення грунту екскрементами тварини, для збору яких використовувати пакети.
✔ Треба уникати контакту домашніх тварин зі своїми безпритульними «співродичами», від яких вони можуть заразитись не тільки токсокарозом, а й іншими небезпечними для людини захворюваннями (сказом,стригучим лишаєм, токсоплазмозом тощо).
Обов’язково потрібно:
– з раннього віку привчати дітей мити руки перед прийомом їжі, після гри в пісочницях, роботи на городі, контакту з тваринами, відвідування туалету;
– зелень, овочі, ягоди, фрукти перед вживанням ретельно мити (для механічної очістки від грунту занурити на декілька хвилин у воду, потім ретельно промити в проточній воді, з послідуючим зануренням на 5 секунд у гарячу воду, температура якої наближена до 100 0С) .
Пам’ятайте, тільки ретельним виконанням гігієнічних заходів можна запобігти зараженню токсокарозом!