ЩО ПОТРІБНО ЗНАТИ НАСЕЛЕННЮ ПРО ЦЕ ЗАХВОРЮВАННЯ?
ГРИП ПТИЦІ – КОНТАГІОЗНА ВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ ПТАХІВ, ЯКА ВИКЛИКАНА БУДЬ-ЯКИМ ВІРУСОМ ГРИПУ ТИПУ А , ЯКИЙ ВИКЛИКАЄ 75% ЗАГИБЕЛІ ПТИЦІ.
ДО ГРИПУ СПРИЯТЛИВА ДОМАШНЯ , СИНАНТРОПНА ТА ДИКА ПЕРЕЛІТНА ПТИЦЯ (ІНДИКИ, КАЧКИ, ГУСИ, КУРИ, СТРАУСИ, ЦЕСАРКИ, ПЕРЕПЕЛИ, БУРЕВІСНИКИ, ФАЗАНИ, ГОРОБЦІ, ЛЕБЕДІ, ЧАЙКИ ТА ІНШІ).
У ДОРОСЛИХ ІНДИЧОК, ПЕРЕПЕЛІВ І ЦЕСАРОК ХВОРОБА МОЖЕ ПЕРЕБІГАТИ З ОЗНАКАМИ ВРАЖЕННЯ ДИХАЛЬНОЇ СИСТЕМИ І ШЛУНКОВО – КИШКОВОГО ТРАКТУ.
МОЛОДНЯК ВОДОПЛАВНОЇ ПТИЦІ ХВОРІЄ ГРИПОМ ВАЖКО З ВІДХОДОМ ДО 80%. ДОРОСЛІ КАЧКИ ТА ІНША ВОДОПЛАВНА ПТИЦЯ МОЖУТЬ БУТИ ВІРУСОНОСІЯМИ ЗБУДНИКУ ГРИПУ, ПРИ ЦЬОМУ У НИХ ВІДСУТНІ КЛІНІЧНІ ОЗНАКИ.
У КАЧОК ІНФІКОВАНИХ ВИСОКОПАТОГЕННИМ ГРИПОМ, КЛІНІЧНІ ОЗНАКИ МОЖУТЬ БУТИ ВІДСУТНІМИ. ПРИ УСКЛАДНЕННІ ХВОРОБИ СМЕРТНІСТЬ ПТИЦІ МОЖЕ ДОСЯГАТИ 60%.
ДИКІ КАЧКИ ТА ІНШІ ВИДИ ВОДОПЛАВНОЇ ПТИЦІ ЧУТЛИВІ ДО НИЗЬКОПАТОГЕННИХ ШТАМІВ ВІРУСУ ГРИПУ ПТИЦІ І Є НЕ ТІЛЬКИ ПЕРЕНОСЧИКАМИ ІНФЕКЦІЇ, А Й РЕЗЕРВУАРОМ.
ДЖЕРЕЛОМ ІНФЕКЦІЇ Є ХВОРА І ПЕРЕХВОРІЛА, А ТАКОЖ ВОДОПЛАВНА ПТИЦЯ БЕЗ КЛІНІЧНИХ ОЗНАК ЗАХВОРЮВАННЯ. ІНКУБАЦІЙНИЙ ПЕРІОД ТРИВАЄ 1 -7 ДНІВ.
ФАКТОРАМИ ПЕРЕДАЧІ ЗБУДНИКА Є ДИКА ПЕРЕЛІТНА ПТИЦЯ (КАЧКИ, КРЯЧКИ, ЛЕБЕДІ, ЧАЙКИ ТА ІНШІ), ГРИЗУНИ.
ВІРУС ГРИПУ ЧУТЛИВИЙ ДО 3% РОЗЧИНУ ЇДКОГО НАТРУ, ХЛОРНОГО ВАПНА, КРЕОЛІНУ, ФЕНОЛУ. ПРЯМІ СОНЯЧНІ ПРОМЕНІ ЗНЕЗАРАЖУЮТЬ ВІРУС ПРОТЯГОМ 50 – 55 ГОДИН, ТЕМПЕРАТУРА 56 С ПРОТЯГОМ 3 ГОД, 60 С -30 ХВ.,
65 -70 С – 5-2 ХВ.
ВІРУС ВИДІЛЯЄТЬСЯ У НАВКОЛИШНЄ СЕРЕДОВИЩЕ ЗІ СЛИНОЮ, НОСОВИМ СЕКРЕТОМ І ПОСЛІДОМ. ВІРУСОНОСІЙСТВО У ПЕРЕХВОРІЛОЇ ПТИЦІ ТРИВАЄ 2 -3 МІСЯЦІ.
ПРИ ПАТОЛОГО-АНАТОМІЧНОМУ РОЗТИНІ СПОСТЕРІГАЮТЬ МНОЖИННІ КРАПЧАСТІ КРОВОВИЛИВИ НА СЕРЦІ, СЕРОЗНІЙ ТА ПІДСЛИЗОВІЙ ОБОЛОНКАХ М`ЯЗЕВОГО І ЗАЛОЗИСТОГО ШЛУНКІВ, СЕРОЗНІЙ ОБОЛОНЦІ КИШЕЧНИКУ, М`ЯЗАХ ГРУДНОЇ КІСТКИ, ПАРЕНХІМАТОЗНИХ ОРГАНАХ, ЯЙЦЕПРОВОДАХ І ЯЄЧНИКАХ. ПРИ УРАЖЕННІ ДИХАЛЬНИХ ШЛЯХІВ СПОСТЕРІГАЮТЬСЯ РИНІТИ, ПІНИСТА РІДИНА В ТРАХЕЇ, БРОНХАХ, НАБРЯК ЛЕГЕНЬ.
З МЕТОЮ ОХОРОНИ ГОСПОДАРСТВА ВІД ЗАНЕСЕННЯ ЗБУДНИКА ГРИПУ ПТИЦІ ВЕТЕРИНАРНО-САНІТАРНОМУ КОНТРОЛЮ ТА НАГЛЯДУ ПІДЛЯГАЮТЬ ВВЕЗЕНА ЖИВА ПТИЦЯ, ДОБОВІ КУРЧАТА, ІНКУБАЦІЙНІ ЯЙЦЯ, СІМ`Я ПТИЦІ, ПРОДУКЦІЯ ПТАХІВНИЦТВА, ПРОДУКТИ ТВАРИННОГО ПОХОДЖЕННЯ, ЩО ВИКОРИСТОВУЮТЬСЯ ДЛЯ ГОДІВЛІ ПТИЦІ.
ВЛАСНИКАМ ПТИЦІ НЕОБХІДНО УТРИМУВАТИ ПТИЦЮ ІЗОЛЬОВАНО (В ПРИМІЩЕННЯХ) ДЛЯ ЗМЕНШЕННЯ КОНТАКТУ СВІЙСЬКОЇ ПТИЦІ З ДИКИМИ ПЕРЕЛІТНИМИ ПТАХАМИ ТА СИНАНТРОПНОЮ ПТИЦЕЮ (ДИКІ ГОЛУБИ, ГОРОБЦІ, ВОРОНИ).
У ВИПАДКУ ЗАХВОРЮВАННЯ ТА ЗАГИБЕЛІ ПТИЦІ В ГОСПОДАРСТВІ ТЕРМІНОВО ПОВІДОМЛЯТИ ДО УСТАНОВ ДЕРЖАВНОЇ ВЕТЕРИНАРНОЇ МЕДИЦИНИ.