Зачепилівська громада

Красноградський район, Харківська область

(05761) 51652

Зміст

Держпродспоживслужба інформує: Стихійна торгівля – ризик для здоров’я і життя людей!

18.11.2024

Стихійна торгівля – це торгівля фізичними особами товарами, на які немає відповідних дозвільних документів про якість та безпечність, з рук, із землі і у невстановлених місцях без дозволу органів місцевого самоврядування на розміщення об’єкту торгівлі.

Купівля товарів у місцях «стихійної торгівлі», в умовах, які не відповідають вимогам, – це, в першу чергу, загроза бути отруєними недоброякісною продукцією. Особи, які реалізують продукцію, не проходять медичних обстежень і можуть бути носіями небезпечних інфекційних захворювань, таких як туберкульоз, сальмонельоз, дизентерія тощо. При відсутності документів неможливо встановити виробника продукції, умови зберігання і транспортування продукції, термін її придатності до споживання. Часто у місцях стихійної торгівлі реалізують неякісну або виготовлену у антисанітарних умовах продукцію, яка представляє високий ризик для здоров`я людей.

Багато громадян не замислюються про те, яку реальну загрозу несе купівля продуктів харчування у невстановлених місцях. Це погіршення як санітарно-епідемічної ситуації (виникнення спалахів гострих кишкових інфекцій, харчових отруєнь, ботулізму), так і епізоотичного стану (поширення африканської чуми свиней, грипу птиці тощо). Найбільш небезпечними продуктами, які реалізуються з землі, є продукти тваринного походження. Вживання такої продукції невідомого походження (відсутні дані про стан здоров’я тварини та результати лабораторних досліджень продуктів), придбаної у громадян, які не пройшли медогляд та не мають допуску до роботи з харчовими продуктами — прямий шлях до інфекційних захворювань. Ні про яку користь від таких «домашніх» продуктів у цьому випадку вже не йдеться, лише про шкоду.

Єдине законне місце для торгівлі харчовими продуктами, крім магазинів, – це агропродовольчий ринок. Саме там знаходиться державна лабораторія ветеринарно-санітарної експертизи, яка здійснює обов’язковий державний ветеринарно-санітарний контроль за якістю та безпечністю харчових продуктів, що реалізуються, і надає продавцю товару експертний висновок установленої форми про те, що даний продукт придатний до вживання.

Харчові продукти, які реалізуються на стихійних ринках, законодавчо визначені як завідомо небезпечні та непридатні до споживання людиною. Купуючи продукти харчування на вулиці, ви берете відповідальність на себе та повинні усвідомлювати всі ризики для здоров’я.

Торгівля з рук у невстановлених місцях є правопорушенням, за яке передбачена адміністративна відповідальність згідно зі статтею 160 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Пам’ятайте, що найкраще купувати продукти харчування в магазинах та на агропродовольчих ринках, оскільки там:

  • проводиться ветеринарно-санітарна експертиза продукції (на ринках);
  • наявні супровідні документи на товар та документи, що підтверджують проходження медичних оглядів працівниками (продавцями, постачальниками);
  • здійснюється контроль за температурним режимом, товарним сусідством, термінами зберігання тощо;
  • забезпечується дотримання санітарних вимог до приміщень, в яких реалізується товар (прибирання, дезінфекція, дератизація тощо);
  • можливе здійснення державного нагляду (контролю) у сфері безпечності та якості харчових продуктів.

Не купуйте продукти харчування в місцях стихійної торгівлі!

Продукти куплені в місцях стихійної торгівлі можуть бути небезпечними для вашого здоров’я!

Join Us Facebook
єдем зачепилівка
місцеві петиції
громадський бюджет е дем
посилання