Зачепилівська громада

Берестинський район, Харківська область

(05761) 51652

Зміст

 
УКРАЇНА
Зачепилівська громада
Берестинського
Харківської
LХІХ СЕСІЯ VIII СКЛИКАННЯ
РІШЕННЯ
від 18/02/2026 року №5163 с-ще Зачепилівка
Про затвердження Положення про громадські слухання (обговорення) на території Зачепилівської територіальної громади

Керуючись статтями 13, 26, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до Законів України «Про звернення громадян», «Про доступ до публічної інформації» та з метою сприяння територіальній громаді у здійсненні права на проведення громадських слухань, Зачепилівська селищна рада ВИРІШИЛА:

1. Затвердити Положення про громадські слухання (обговорення) на території Зачепилівської територіальної громади, що додається.
2. Секретарю селищної ради забезпечити оприлюднення даного Положення на офіційному веб-сайті Зачепилівської селищної ради.
3. Вважати такими, що втратили чинність рішення ІX сесії Зачепилівської селищної ради VIII скликання «Про затвердження Положення про громадські слухання на території Зачепилівської селищної ради» №620 від 30.04.2021 року.
4. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з з гуманітарних питань з прав людини, законності, депутатської діяльності, етики та регламенту.

Зачепилівський селищний голова Олена ПЕТРЕНКО

ЗАТВЕРДЖЕНО
рішення селищної ради
від 18 лютого 2026року
№ 5163….

Положення про громадські слухання(обговорення)
на території Зачепилівської територіальної громади
Це Положення встановлює порядок ініціювання, підготовки та проведення громадських слухань (обговорень), а також урахування їх результатів органами місцевого самоврядування Зачепилівськоїтериторіальної громади, її посадовими особами.
Громадські слухання (обговренння) є однією з форм участі жителів у здійсненні місцевого самоврядування, яка передбачена статтею 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Порядок проведення громадських слухань (обговорень), визначені цим Положенням не застосовуються під час обговорення містобудівної документації відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», сфери оцінки наслідків для довкілля відповідно до Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку» та Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», аналізу регуляторних актів відповідно до Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності» та іншими, де порядок проведення громадських обговорень визначається законодавством.
Розділ І. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
Стаття 1. Право жителів проводити громадські слухання (обговорення)
1. Жителі мають право проводити громадські слухання (обговорення) – зустрічатися з депутатами Зачепилівської селищної ради, посадовими особами ради та її виконавчих органів, селищним головою, старостою/ами, іншими службовими посадовими особами місцевого самоврядування, під час яких жителі можуть заслуховувати їх, порушувати питання та вносити пропозиції щодо питань місцевого значення, що належать до відання місцевого самоврядування.
Стаття 2. Правове регулювання громадських слухань(обговорень)
1. Порядок ініціювання, підготовки, проведення громадських слухань (обговорень) та врахування їх результатів регулюється Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим Положенням.

Стаття 3. Принципи громадських слухань (обговорень)
1. Громадські слухання (обговорення) проводяться на засадах добровільності, відкритості, прозорості, свободи висловлювань, політичної неупередженості та з обов’язковим розглядом пропозицій, поданих під час їх проведення.
2. Ніхто не може бути примушений до участі або неучасті в громадських слуханнях (обговреннях).
3. Громадські слухання (обговорення)мають відкритий характер. Кожен може взяти участь у громадських слуханнях (обговореннях).
4. Уся інформація (у тому числі копії документів), пов’язана з ініціюванням, підготовкою, проведенням громадських слухань (обговорень), розглядом прийнятих на них рішень, а також рішення органів місцевого самоврядування, акти посадових осіб, прийняті за результатами їх розгляду, розміщуються на офіційному веб-сайті органів місцевого самоврядування, можуть розповсюджуватися в засобах масової інформації та іншими способами відповідно до вимог цього Положення.
5. Кожен має право виступити на громадських слуханнях (обговореннях) в порядку, встановленому цим Положенням.
6. Під час ініціювання, підготовки, проведення, а також після проведення громадських слухань (обговорень), не може чинитися перешкод для діяльності представників засобів масової інформації.
7. Громадські слухання (обговорення) не можуть використовуватися для політичної, у тому числі передвиборчої агітації.
8. Подані на громадських слуханнях (обговреннях) пропозиції розглядаються органами місцевого самоврядування та їх посадовими особами у визначені цим Положенням строки, і за результатами такого розгляду обов’язково приймаються рішення.
9. У період воєнного стану в Україні громадські слухання (обговрення) можуть проводитися в режимі відеоконференції.
10. Кожен учасник громадських слухань (обговорень) має право робити аудіо-, відеозапис або веб-трансляцію громадських слухань.
Стаття 4. Предмет громадських слухань (обговоернь)
1. Предметом обговорення на громадських слуханнях (обговореннях) можуть бути будь-які питання, що належать до відання місцевого самоврядування.
Стаття 5. Види та територія громадських слухань (обговорень)
1. Громадські слухання (обговорення) можуть проводитися з питань, які стосуються всіх жителів або частини жителів Зачепилівської територіальної громади.
2. Проведення громадських слухань (обговорень)є обов’язковим щодо:
1) прийняття, внесення змін до статуту територіальної громади;
2) проєктів програмних документів (концепцій, програм, стратегій, планів), крім стратегічного плану розвитку територіальної громади та змін до нього;
3) проєкту бюджету місцевого самоврядування;
4) інших питань, визначених законом
2. Громадські слухання (обговорення) можуть проводитися на території всієї територіальної громади або в окремих її частинах (у межах села, селища, вулиці, провулка, будинку).

Розділ ІІ. ІНІЦІЮВАННЯ ГРОМАДСЬКИХ СЛУХАНЬ (ОБГОВОРЕНЬ)
Стаття 6. Ініціатори громадських слухань (обговорень)
1. Ініціатором громадських слухань (обговорень) Зачепилівської територіальної громади можуть бути:
- селищний голова;
- селищна рада;
- виконавчий комітет селищної ради;
- постійна депутатська комісія;
- староста - у межах відповідного старостинського округу;
- орган самоорганізації населення - у межах території своєї діяльності;
- ініціативна група жителів територіальної громади у складі не менше 5 осіб, які досягли 14 років та відповідно до цього Положення, можуть брати участь у громадських слуханнях.
Для ініціювання громадських слухань з ініціативи жителів територіальної громади ініціативною групою готується повідомлення та проводиться збір підписів на підтримку проведення громадських слухань у кількості не менше 50 підписів жителів.
Житель – громадянин України, який задекларував або зареєстрував місце проживання на території територіальної громади або фактичне місце проживання/перебування якого підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, крім військовослужбовця строкової служби, фізичної особи, яка за вироком суду перебуває у місці позбавлення волі.
У разі проведення громадських слухань у менших частинах громади (старостинському окрузі, населеному пункті, окрім адміністративного центру громади) необхідною кількістю є 20 підписів жителів громади відповідної території. Ініціатива селищного голови про проведення громадських слухань оформлюється відповідним розпорядженням.

Стаття 7. Подання ініціативи щодо проведення громадських слухань (обговорень)
1. Повідомлення про ініціативу щодо проведення громадських слухань (обговорень) ініціатор надсилає на адресу Зачепилівської селищної ради на ім’я селищного голови (окрім випадків, коли ініціатором виступає голова) не пізніше, ніж за 30 (тридцять) календарних днів до запропонованої дати проведення громадських слухань.
Ініціатива щодо проведення громадських слухань (обговорень) селищною радою, виконавчим комітетом чи постійною депутатською комісією селищної ради відображається у відповідному рішенні про ініціювання проведення громадських слухань.
Староста ініціює проведення громадських слухань (обговорень) на території (частині території) відповідного старостинського округу шляхом надсилання повідомлення про ініціювання громадських слухань раді на ім’я селищного голови.
Органи самоорганізації населення ухвалюють рішення про скликання громадських слухань (обговорень) відповідно до їх установчих документів та надсилають письмове повідомлення про ініціювання громадських слухань раді на ім’я селищного голови. Повідомлення підписується уповноваженою особою згідно з установчими документами ініціатора слухань.
Ініціативна група надсилає письмове повідомлення про проведення громадських слухань (обговорень) раді на ім’я селищного голови разом із підписами, зібраними на підтримку ініціативи.
2. У розпорядженні селищного голови, рішенні ради, повідомленні інших суб’єктів про ініціювання громадських слухань (обговорень) вказуються:
1) найменування особи, яка є ініціатором громадських слухань (обговорень) (із зазначенням прізвища, ім’я, по батькові та посади для селищного голови чи старости або прізвище, ім’я, по батькові, дати народження – для членів ініціативної групи);
2) місцезнаходження (для органів самоорганізації населення,) або місце проживання усіх членів ініціативної групи (для членів ініціативної групи);
3) дата, час і місце проведення громадських слухань (обговорень);
4) територія, на якій проводяться громадські слухання (обговорення) (територія всієї територіальної громади, окремого старостинського округу чи населеного пункту);
5) предмет громадських слухань (обговорень) (проблема, питання, проєкт рішення та інше), що пропонується до розгляду;
6) перелік осіб, які запрошуються для виступів (доповідей) під час слухань;
7) номери контактних телефонів, електронні адреси та адреси для листування учасників ініціативної групи або осіб, відповідальних за організацію громадських слухань, (обговорень) – для інших осіб, які мають право ініціювати проведення громадські слухання (обговорення);
8) інформацію щодо потреби ініціатора громадських слухань (обговорень) у сприянні органу місцевого самоврядування в організації цих слухань;
9) список і контакти осіб, які могли б увійти до складу організаційного комітету з підготовки громадських слухань (обговорень) (не більше п’яти);
10) порядок доведення інформації щодо проведення громадських слухань(обговорень) до жителів територіальної громади.
У разі ініціювання жителями громади до письмово звернення додається список жителів територіальної громади, які підписали звернення з ініціативою щодо проведення громадських слухань (обговорень), яке має містити таку інформацію: прізвище, ім’я, по батькові; дата народження; адреса зареєстрованого або задекларованого місця проживання або фактичного місця проживання/перебування; особистий підпис.
4. До розпорядження, рішення або повідомлення про проведення громадських слухань (обговорень) можуть додаватися інформаційно-аналітичні матеріали та/або проєкти документів, що виносяться на слухання.
Стаття 8. Реєстрація ініціативи щодо проведення громадських слухань (обговорень)
1. Не пізніше 5 (п’яти) робочих днів з моменту прийняття радою рішення або отримання повідомлення про ініціювання громадських слухань (обговорень) від суб’єктів, визначених у статті 6 цього Положення селищний голова видає розпорядження про розгляд ініціативи щодо проведення громадських слухань (обговорень).
Зазначеним розпорядженням може бути прийняте рішення про:
1) проведення громадських слухань (обговорень);
2) повернення повідомлення про ініціювання громадських слухань (обговорень) ініціаторам для усунення недоліків;
3) відмову у реєстрації ініціативи щодо проведення громадських слухань (обговорень).
2. Повідомлення про ініціювання громадських слухань (обговорень) повертається для усунення недоліків за наявності однієї або декількох із таких підстав:
1) не дотримано вимог до оформлення повідомлення, передбачених цим Положенням;
2) звернулася недостатня кількість жителів територіальної громади.
Зазначений перелік підстав повернення письмового повідомлення для усунення недоліків є виключним.
3. Рішення про відмову у реєстрації ініціативи щодо проведення громадських слухань (обговорень) приймається за наявності однієї або декількох із таких підстав:
1) запропоноване для обговорення на громадських слуханнях (обговореннях) питання суперечить Конституції або актам законодавства України;
2) запропоноване для обговорення на громадських слуханнях (обговореннях) питання не належить до компетенції відповідних органів місцевого самоврядування;
3) з ініціативою про проведення громадських слухань (обговорень) звернувся суб’єкт, не наділений правом ініціативи щодо проведення громадських слухань (обговорень).
Невмотивоване повернення повідомлення про проведення громадських слухань (обговорень) на доопрацювання або відмова у реєстрації ініціативи щодо проведення громадських слухань (обговорень) не допускаються.
Про прийняте рішення ініціатор громадських слухань (обговорень) повідомляється письмово або електронною поштою, шляхом надсилання копії відповідного акту протягом 5 (п’яти) робочих днів від дати його прийняття.
Письмове повідомлення допрацьовується і подається до ради впродовж 5 (п’ять) робочих днів з моменту отримання особою, уповноваженою представляти ініціатора, відповідного письмового повідомлення. У разі якщо недоліки в цей строк не усунуто, повідомлення залишається без розгляду.
Розділ ІІІ. ПІДГОТОВКА ГРОМАДСЬКИХ СЛУХАНЬ (ОБГОВОРЕНЬ)
Стаття 9. Загальні питання підготовки і проведення громадських слухань (обговорень)
1. Підготовка громадських слухань (обговорень), у тому числі вирішення організаційно-технічних питань, здійснюється Зачепилівською селищною радою, у тісній співпраці з ініціатором громадських слухань (обговорень).
2. Зачепилівська селищна рада повинна організувати підготовку громадських слухань (обговорень) таким чином, щоб вони відбулися в час, дату і місці, запропоновані ініціаторами громадських слухань (обговорень), або в іншу дату або час, узгоджені з особою, уповноваженою представляти ініціатора громадських слухань (обговорень), але не пізніше 14 (чотирнадцяти) календарних днів від запропонованої дати.
3. Органи й посадові особи місцевого самоврядування, посадові особи комунальних підприємств, установ та організацій сприяють проведенню громадських слухань (обговорень) і надають необхідні матеріали на прохання ініціаторів чи організаційного комітету.
Стаття 10. Підготовка громадських слухань (обговорень)
1. Впродовж 5 (п’яти) робочих днів з моменту отримання радою належно оформленого повідомлення з ініціативою щодо проведення громадських слухань (обговорень) селищний голова видає розпорядження про заходи з підготовки громадських слухань.
2. У розпорядженні визначаються такі питання:
1) предмет громадських слухань (обговорень);
2) дата, час, місце їх проведення;
3) ініціатор громадських слухань (обговорень);
4) посадові особи органів місцевого самоврядування, відповідальні за своєчасну і якісну підготовку громадських слухань (обговорень);
5) особи, що запрошуються на слухання (обговорення);
6) персональний склад організаційного комітету з підготовки слухань (обговорень) з врахуванням гендерно-орієнтованого підходу, його обов’язки, повноваження відповідно до заходів з підготовки слухань та календарного плану їх виконання;
7) порядок доведення інформації щодо проведення громадських слухань (обговорень) до жителів територіальної громади.
3. Громадські слухання (обговорення) призначаються, як правило, на неробочий день або неробочий час у достатньому за кількістю місць приміщенні, розташованому на території відповідної частини громади.
4. Участь у громадських слуханнях (обговореннях) обов’язкова для їх ініціаторів, авторів проєктів документів (актів), які виносяться на громадські слухання (обговорення), представників селищної ради та її виконавчих органів, керівників комунальних підприємств, установ і організацій, яких стосуються ці громадські слухання (обговорення), депутатів і посадових осіб, звітування яких є предметом громадських слухань (обговорень). Їх відсутність на громадських слуханнях(обговореннях) не може бути підставою для перенесення громадських слухань (обговорень) чи визнання їх такими, що не відбулися.
5. Розпорядження селищного голови про заходи з проведення громадських слухань (обговорень) оприлюднюється в порядку, передбаченому законодавством, а також розміщується на офіційному вебсайті ради в впродовж 5 (п’яти) робочих днів з моменту його затвердження та у той самий строк надсилається ініціатору громадських слухань (обговорень), членам організаційного комітету і посадовим особам, участь яких визнана обов’язковою.
Стаття 11. Організація громадських слухань (обговорень) ініціаторами
1. Якщо впродовж 5 (п’яти) робочих днів з моменту отримання радою належно оформленого письмового повідомлення з ініціативою щодо проведення громадських слухань (обговорень) не прийнято відповідного розпорядження про заходи з підготовки громадських слухань (обговорень), громадські слухання (обговорення)проводяться за принципом «мовчазної згоди». Ініціатор сам визначає дату, місце та час проведення громадських слухань, здійснює необхідні підготовчі дії, про що повідомляє селищного голову та інших запрошених осіб не пізніше, ніж у тижневий термін до дня проведення. У такому випадку громадські слухання (обговорення) проводяться з дотриманням вимог цього Положення.
Стаття 12. Інформування громади про проведення громадських слухань (обговорень)
1. Про організацію та проведення громадських слухань (обговорень)жителів повідомляють невідкладно з моменту прийняття селищним головою відповідного розпорядження, але не пізніше 7 (семи) календарних днів до дня їх проведення.
2. Інформаційні повідомлення про організацію та проведення громадських слухань (обговорень) та відповідні матеріали обов’язково розміщуються на офіційному веб-сайті ради. Також вони можуть поширюватися в будь-яких інших засобах масової інформації, соціальних медіа, соціальних мережах, усіма доступними способами з метою ознайомлення з ними якомога більшої кількості жителів.
3. В інформаційному повідомленні має бути вичерпна інформація про дату, час і місце проведення громадських слухань (обговорень), їх ініціатора, предмет, а також про те, де, в які дні та години жителі можуть ознайомитися з матеріалами громадських слухань (обговорень) у приміщенні ради чи іншому пристосованому для цього приміщенні.
4. Оголошення про дату, час, місце і предмет громадських слухань (обговорень) також розміщується на дошках оголошень (за наявності).
Стаття 13. Діяльність організаційного комітету
1. До складу організаційного комітету в обов’язковому порядку входять представники ініціатора громадських слухань (обговорень), секретар ради та керуючий справами (секретар) виконавчого комітету ради. До складу можуть входити депутати ради, посадові особи її виконавчих органів, представники громадськості, фахівці з тематики громадських слухань, інші зацікавлені особи та посадові особи, діяльність яких пов’язана з предметом громадських слухань (обговорень). Склад комітету формується із врахуванням гендерно-орієнтованого підходу.
2. Організаційний комітет має складатися не більше ніж з 10 (десяти) членів. Регламент проведення засідань організаційного комітету визначається самим комітетом.
3. Організаційний комітет відповідає за складання проєктів підсумкових документів громадських слухань (обговорень) (пропозицій, висновків, рекомендацій, звернень тощо) і за підготовку матеріалів, що надаються учасникам громадських слухань (обговорень) перед їх початком, а також забезпечує підготовку проєктів порядку денного та регламенту громадських слухань. Матеріали громадського слухання (обговорення) друкуються за кошти місцевого бюджету на папері формату А4 у кількості, що не перевищує 500 аркушів. Матеріали можуть виготовлятися за кошти інших джерел, що не заборонені законодавством.
4. Пропозиції організаційного комітету розміщуються на офіційному веб-сайті ради у розділі «Громадська участь» (підрозділ «Громадські слухання») та можуть поширюватися в засобах масової інформації.
Розділ ІV. ПРОВЕДЕННЯ ГРОМАДСЬКИХ СЛУХАНЬ (ОБГОВОРЕНЬ)
Стаття 14. Учасники громадських слухань (обговорень)
1. Кожен може взяти участь у громадських слуханнях (обговореннях). Жителі приходять на слухання вільно, відповідно до оголошення про громадські слухання. Якщо приміщення, в якому призначено проведення слухань, не може вмістити всіх бажаючих жителів, селищний голова зобов’язаний призначити додаткові слухання в порядку, передбаченому цим Положенням.
2. На громадські слухання (обговорення) можуть бути запрошені:
1) народні депутати України;
2) представники органів виконавчої влади;
3) представники підприємств, установ та організацій, розташованих на території територіальної громади;
4) фахівці з питань, що є предметом громадських слухань (обговорень);
5) інші особи тощо.
Стаття 15. Реєстрація учасників громадських слухань (обговорень)
1. До початку громадських слухань (обговорень) проводиться реєстрація учасників громадських слухань (обговорень). Незареєстровані особи не можуть брати участі у слуханнях з правом голосу.
2. Для реєстрації особам необхідно пред’явити паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу. У списку учасників громадських слухань зазначаються прізвища, імена, по батькові учасників, дата їх народження, адреса зареєстрованого або задекларованого місця проживання або фактичного місця проживання/перебування; назва документу, що підтверджує зазначену адресу, ставляться підписи зареєстрованих.
Серія та номер паспорта громадянина України (тимчасове посвідчення громадянина України - для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) зазначаються в списках реєстрації учасників лише у випадках, передбачених в законодавстві.
3. Жителям, що мають право голосу, під час реєстрації видають мандати для голосування. Зразки мандатів затверджуються на засіданні організаційного комітету.
Стаття 16. Право голосу на громадських слуханнях (обговорень)
1. Право голосу на громадських слуханнях (обговореннях) мають жителі, яким виповнилось 14 років та які задекларували або зареєстрували своє місце проживання на території територіальної громади де проводяться громадські слухання (обговорення) або фактичне місце проживання/перебування яких підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.
2. Інші особи можуть бути учасниками громадських слухань (обговорень)з правом дорадчого голосу.
Стаття 17. Початок громадських слухань (обговорень)
1. На громадських слуханнях (обговореннях), як правило, головує секретар ради. Організаційний комітет серед своїх членів може обрати іншого головуючого, кандидатура якого має бути підтримана більшістю членів організаційного комітету. Секретар громадських слухань (обговорень) обирається на засіданні організаційного комітету із числа його членів. В окремих випадках може бути обрана інша кандидатура, яка не є членом організаційного комітету, але така кандидатура має бути підтримана більшістю членів організаційного комітету. На початку громадських слухань (обговорень) головуючим оголошується загальна кількість осіб, що беруть участь в громадських слуханнях (обговореннях), кількість осіб, які мають право голосу та порядок денний громадських слухань (обговорень).
2. Після відкриття громадських слухань (обговорень) присутніми шляхом відкритого голосування мандатами обирається лічильна комісія.
3.Головуючий веде слухання, стежить за дотриманням на них порядку, підписує протокол громадських слухань (обговорень). Якщо головуючий зловживає своїми правами, то учасники громадських слухань більшістю голосів можуть висловити йому недовіру й обрати нового.
4.Секретар громадських слухань (обговорень) веде, підписує та передає у селищну раду протокол громадських слухань (обговорень) у порядку, передбаченому цим Положенням.
5. Лічильна комісія підраховує голоси під час голосування, а також розглядає звернення, пов’язані з порушенням порядку голосування чи іншими перешкодами в голосуванні, здійснює контроль за використанням мандатів для голосування.
Стаття 18. Порядок денний та регламент громадських слухань (обговорень)
1. Кожен учасник громадських слухань (обговорень) має право подати пропозиції, висловити зауваження, поставити запитання усно чи письмово. На вимогу учасника громадських слухань (обговорень), який подає пропозицію, вона має бути поставлена на голосування. Усі пропозиції, зауваження і запитання заносяться (додаються) до протоколу.
2. На початку громадських слухань (обговорень) шляхом голосування затверджуються порядок денний та регламент проведення громадських слухань.
3. Регламентом визначається час, відведений для звітів, доповідей (співдоповідей), виступів, запитань і відповідей тощо. Регламент слухань має обов’язково передбачати:
1) доповіді представника ініціатора громадських слухань (обговорень), запрошених для цього депутатів чи посадових осіб органів місцевого самоврядування, комунальних підприємств, установ, організацій, діяльність яких стосується предмета громадських слухань (обговорень);
2) виступи представників організаційного комітету та експертних груп (якщо вони створені), залучених фахівців;
3) час для запитань, виступів учасників громадських слухань (обговорень)і для прийняття рішення громадських слухань (обговорень).
Як правило, визначається наступний регламент: при розгляді питань порядку денного надається час для виступу із доповіддю до 10 хв., співдоповіддю – до 5 хв., виступах в обговоренні – до 3 хв. Запропонований регламент може бути змінений шляхом голосування більшості учасників громадських слухань (обговорень), що мають відповідні мандати.
4. Загальний час проведення громадських слухань (обговорень)встановлюється їх регламентом у кожному конкретному випадку залежно від значущості предмета громадських слухань (обговорень).
5. Не допускаються розгляд на громадських слуханнях (обговорень)та прийняття рішень з питань, які не було внесено до порядку денного і про які не було повідомлено учасників громадських слухань (обговорень) за 7 (сім) днів до їх проведення.
Стаття 19. Порядок проведення громадських слухань (обговорень)
1. Головуючий відповідно до регламенту надає по черзі слово для виступу учасникам слухань (обговорень). Усі отримують слово тільки з дозволу головуючого. Виступи учасників громадських слухань не можуть перериватися, припинятися чи скасовуватися інакше, ніж у порядку, визначеному цим Положенням та регламентом слухань.
2. Головуючий може перервати виступаючого, якщо його виступ не стосується предмета слухань, перевищує встановлений регламент, використовується для політичної агітації, закликає до дискримінації чи ворожнечі за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками чи інших форм нетерпимості або в інший спосіб порушує вимоги законів України.
3. Учасники громадських слухань (обговорень) повинні дотримуватися вимог цього Положення, затвердженого порядку денного та регламенту громадських слухань, норм етичної поведінки, не допускати вигуків, образ, вчинення правопорушень та інших дій, що заважають обговоренню винесених на розгляд питань.
4. У випадку порушення вимог цього Положення чи інших нормативно-правових актів більшістю голосів учасників громадських слухань (обговорень) може бути прийняте рішення про видалення порушника чи порушників з місця, де проводяться громадські слухання (обговорення). При невиконанні рішення громадських слухань (обговорень)про видалення порушників до них можуть бути застосовані примусові заходи відповідно до чинного законодавства у зв’язку з порушенням порядку в громадському місці.
5. Охорону й порядок під час проведення громадських слухань (обговорень) забезпечують сили поліції або добровільні громадські формування для охорони громадського порядку.
Стаття 20. Висвітлення перебігу громадських слухань (обговорень)
1. Громадські слухання (обговорення) відбуваються у відкритому режимі, може проводитися їх відеотрансляція та аудіозапис. Протокол громадських слухань розміщується на офіційному веб-сайті ради у розділі «Громадська участь» (підрозділ «Громадські слухання») впродовж 5 (п’яти) робочих днів після громадських слухань (обговорень) і має бути доступним для ознайомлення впродовж не менше 3 років з моменту розміщення.
2. Засоби масової інформації мають право вести пряму відео- чи радіотрансляцію.
Стаття 21. Прийняття рішення
1. За результатами обговорення предмета громадських слухань (обговорень) простою більшістю голосів учасників з правом голосу ухвалюється рішення громадських слухань (обговорень), про що зазначається в протоколі.
Розділ V. ОФОРМЛЕННЯ ТА ВРАХУВАННЯ РІШЕННЯ ГРОМАДСЬКИХ СЛУХАНЬ (ОБГОВОРЕНЬ)
Стаття 22. Протокол громадських слухань (обговорень)

У ході громадських слухань (обговорень) складається протокол, який підписується головуючим і секретарем громадських слухань (обговорень) не пізніше 3 (трьох) робочих днів після їх проведення та передається (надсилається) раді разом із супровідним листом.
Протокол має містити відомості про:
1) дата, час і місце проведення громадських слухань (обговорень);
2) загальна кількість учасників громадських слухань (обговорень);
3) кількість учасників громадських слухань (обговорень), що мають право голосувати;
4) порядок денний громадських слухань (обговорень);
5) рішення (пропозиції) громадських слухань (обговорень), прийняті за результатами розгляду питань, та розподіл голосів «за», «проти», «утримався» під час прийняття відповідних рішень;
6) інша інформація, передбачена цим Положенням або актами законодавства.
3. Протокол оформляється згідно з Додатком 3 до цього Положення у трьох примірниках.
4. Один примірник протоколу зберігається відповідальною особою ради. Другий примірник протоколу секретар громадських слухань (обговорень) передає ініціаторові не пізніше 5 (п’яти) робочих днів з дня проведення слухань (обговорень). Третій – вивішується для ознайомлення в місці проведення громадських слухань (обговорень) не пізніше п’яти робочих днів з дня проведення слухань (обговорень) і має бути доступним для ознайомлення впродовж не менше одного місяця. Крім того, сканкопія протоколу розміщується на офіційному веб-сайті ради в розділі «Громадська участь» (підрозділ «Громадські слухання») упродовж 5 робочих днів з дня проведення слухань і має бути доступна для ознайомлення не менше як 3 років. Списки учасників громадських слухань (обговорень) оприлюднюються, при цьому вилучаються відомості про фізичну особу (персональна інформація).
Стаття 23. Розгляд рішень громадських слухань (обговорень)
1. Пропозиції щодо вирішення питань місцевого значення, внесені за результатами громадських слухань (обговорень), підлягають обов'язковому розгляду з прийняттям відповідного рішення органами та посадовими особами місцевого самоврядування, до компетенції яких належить порушене питання, протягом 30 (тридцяти) календарних днів з дня проведення громадських слухань (обговорень).
2. Органи чи посадові особи місцевого самоврядування зобов’язані запросити представників ініціатора громадських слухань (обговорень) до участі в розгляді пропозицій, внесених за результатами громадських слухань (обговорень), з правом на виступ.
3. Розгляд Зачепилівською селищною радою пропозицій, внесених за результатами громадських слухань (обговорень), здійснюється відповідно регламенту ради, що визначає порядок підготовки і розгляду питань порядку денного на сесії ради.
4. За результатами розгляду органи та/або посадові особи місцевого самоврядування територіальної громади приймають одне з таких рішень:
- урахувати пропозицію, викладену в рішенні громадських слухань (обговорень), – у цьому разі зазначаються конкретні заходи для її реалізації та відповідальні за виконання посадові особи;
- частково врахувати пропозицію, викладену в рішенні громадських слухань (обговорень), – у цьому разі зазначаються підстави для прийняття такого рішення, заходи для реалізації врахованої пропозиції та відповідальні за виконання посадові особи;
- відхилити пропозицію, викладену в рішенні громадських слухань (обговорень), – у цьому разі зазначаються підстави для прийняття такого рішення.
Стаття 24. Оприлюднення рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб
1.Рішення, прийняті за результатами розгляду пропозицій громадських слухань (обговорень), підлягає оприлюдненню із зазначенням обґрунтування для врахування пропозиції чи вмотивованої відмови. Актуальна інформація про виконання пропозицій громадських слухань надсилається ініціаторам громадських слухань (обговорень), та розміщується на офіційному веб-сайті у спеціально створеному розділі.
Розділ VI. ОСКАРЖЕННЯ ПОРУШЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ПРО ГРОМАДСЬКІ СЛУХАННЯ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПОСАДОВИХ МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ

Стаття 25. Дії та бездіяльність посадових осіб місцевого самоврядування, які можна оскаржити

1. Жителі громади мають право оскаржити будь-які дії чи бездіяльність посадових осіб місцевого самоврядування, що порушують вимоги цього Положення, зокрема:
1) безпідставне повернення письмового повідомлення з ініціативою щодо проведення громадських слухань для усунення недоліків, нереєстрацію, невчасну реєстрацію або неправомірну відмову в реєстрації ініціативи щодо проведення громадських слухань (обговорень);
2) недотримання посадовими та службовими особами встановлених строків;
3) невидання головою розпорядження про заходи щодо підготовки слухань (обговорень);
4) порушення вимог щодо оприлюднення інформації та документів, які стосуються ініціювання, підготовки, проведення громадських слухань (обговорень), а також урахування їх результатів;
5) неналежне виконання обов’язків з підготовки та організації громадських слухань (обговорень);
6) порушення порядку проведення громадських слухань (обговорень);
7) неприйняття або невчасне прийняття рішення за результатами розгляду протоколу громадських слухань (обговорень) ;
8) необґрунтовану відмову в урахуванні пропозицій громадських слухань (обговорень) ;
9) інші дії чи бездіяльність, що порушують вимоги чинного законодавства.
Стаття 26. Визнання громадських слухань (обговорень)такими, що не відбулись
1. Громадські слухання (обговорення) визнаються такими, що не відбулися, в таких випадках:
1) оголошення про проведення громадських слухань (обговорень) поширене з порушенням вимог, передбачених цим Положенням;
2) кількість посадових місцевого самоврядування, виконавчих органів ради, комунальних підприємств, установ, організацій або юридичних осіб, діяльність яких є предметом громадських слухань (обговорень), перевищує 50 відсотків учасників слухань, які мають право голосу.
2. У випадку визнання громадських слухань (обговорень) такими, що не відбулися, голова може призначити повторні громадські слухання (обговорення), а рішення органів та посадових осіб місцевого самоврядування, прийняті на основі розгляду їх результатів підлягають скасуванню або перегляду.
Секретар селищної ради Світлана БАКА

Додаток 1
до Положення про громадські слухання (обговорення)
на території Зачепилівської територіальної
громади
Зачепилівськома селищному голові
________________________________________
Жителя громади
_______________________________________
прізвище, ім’я, по батькові
Проживає за адресою:
_______________________________________
_______________________________________
_______________________________________

адреса зареєстрованого або задекларованого місця проживання або фактичного місця проживання/перебування із зазначенням номера контактного телефону, поштової адреси та електронної пошти
ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО ІНІЦІЮВАННЯ
ПРОВЕДЕННЯ ГРОМАДСЬКИХ СЛУХАНЬ (ОБГОВОРЕНЬ)

Відповідно до статті 13 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статей 6-8 Положення про громадські слухання (обговрення) на території Зачепилівської територіальної громади, Статуту Зачепилівської територіальної громади, повідомляємо про створення ініціативної групи у кількості 5_осіб та просимо:
1. Зареєструвати ініціативу щодо проведення громадських слухань (обговорень) (в територіальній громаді, у селищі, селі, на вулиці, на провулку, в будинку(-ках)) з такого предмета:________________________________________________________
(проблема, питання, проєкт рішення та інше, що пропонується до розгляду)
2. Запросити на громадські слухання (обговорення): ________________________________
(прізвища та/або назви посад посадових осіб (якщо вони відомі)
3. Територія, на якій проводяться громадські слухання (обговорення)__________________
4. Призначити слухання (обговорення) на _________________________________________
(дата, час та місце запланованих громадських слухань (обговорень)
5. Контактувати з особою, уповноваженою представляти ініціаторів ____________________________________________________________________________
(прізвище, ім’я, по батькові, адреса листування та номер телефону особи, уповноваженої представляти ініціатора)
6. Утворити організаційний комітет з підготовки громадських слухань (обговорень), включивши до його складу таких осіб:
1) _______________________________________________;
2) _______________________________________________;
список і контакти не більше 5 осіб, які могли б увійти до складу організаційного комітету з підготовки громадських слухань (обговорень) (якщо є необхідність його створення).
7. Потреби ініціатора громадських слухань (обговорень)у сприянні в організації слухань: __________________________________________________________________________________________________________________________________________
8. Надати відповідь у письмовій формі, в порядку та строки, передбачені Положенням про громадські слухання (обговорення), за адресою:______________________ та/або електронною поштою_____________.

До повідомлення додаємо:
1. Список жителів, які підписали повідомлення про ініціювання громадських слухань (обговрень), на ____ арк.
2. Матеріали, що стосуються предмета слухань (обговорень), на ____ арк.

Дата підпис ініціатора
Список жителів, які підписали повідомлення з ініціативою щодо проведення громадських слухань (обговорень) з предмета: ____________________________
№ п/п Прізвище, ім’я, по батькові Число, місяць і рік народження Адреса зареєстрованого або задекларованого місця проживання або фактичного місця проживання/перебування та назва документу, що це підтверджує Особистий підпис *
1
...

* Відповідно до Закону України «Про захист персональних даних» цим підписом даю згоду на обробку моїх персональних даних.
Секретар селищної ради Світлана БАКА

Додаток 2
до Положення про громадські слухання (обговорення) на
території Зачепилівської територіальної громади

П Р О Т О К О Л
громадських слухань (обговорень) ____________________________________________
(вид громадських слухань (обговорень)та їх предмет)
"____"____________ 20 ____ року
Місце проведення: __________________________________
Час проведення:_____________________________________
Присутні:
Учасники громадських слухань (обговорень) у кількості _____ осіб (список реєстрації – у Додатку 1 до цього протоколу).
З них наділені правом голосу ____ _ учасників.
ПОРЯДОК ДЕННИЙ:
1. Обрання членів лічильної комісії.
2. Затвердження порядку денного та регламенту слухань (обговорень).
3. Про ситуацію щодо ________________________________________________.
(питання порядку денного, що обговорювалося)
4. Про ситуацію щодо ________________________________________________.
(питання порядку денного, що обговорювалося)
5. Про ситуацію щодо _______________________________________________.
(питання порядку денного, що обговорювалося)
1. Обрання членів лічильної комісії.
СЛУХАЛИ:
1.
ВИСТУПИЛИ:
1. ______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
ГОЛОСУВАЛИ:
"За" – ________;
"Проти" – ________;
"Утрималися" – ________;
УХВАЛИЛИ: Обрати членами лічильної комісії громадських слухань (обговорень):….
2. Затвердження порядку денного та регламенту слухань (обговорень)
СЛУХАЛИ:
1. Про затвердження порядку денного та регламенту слухань (обговорень).
ВИСТУПИЛИ:
1. ______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
ГОЛОСУВАЛИ:
"За" – ________;
"Проти" – ________;
"Утрималися" – ________;
УХВАЛИЛИ:
1. Затвердити такий порядок денний громадських слухань (обговорень):
1. Про ситуацію щодо ________________________________________________.
2. Про ситуацію щодо ________________________________________________.
3. Про ситуацію щодо ________________________________________________.
2. Затвердити такий регламент громадських слухань (обговорень):
на вступне слово ініціатора громадських слухань (обговорень)– до ___ хвилин;
на доповідь – до ___ хвилин;
на кожну із не більше двох співдоповідей – до ___ хвилин;
відповіді на запитання після доповіді й усіх співдоповідей разом – до ___ хвилин;
на виступи експертів – до ___ хвилин;
на виступи в обговоренні – до ___ хвилин.
3. Про ситуацію щодо _______________________________________________.
(питання, яке порушується)
СЛУХАЛИ:
1. Про ситуацію щодо _____________________________________________________.
(питання, яке порушується)
ВИСТУПИЛИ:
1. ____________________________________________________________________
2. _____________________________________________________________________
ГОЛОСУВАЛИ:
"За" – ________;
"Проти" – ________;
"Утрималися" – ________;
УХВАЛИЛИ: ______________________________________________________________________________________________________________________________________________
4. Про ситуацію щодо _______________________________________________.
(питання, яке порушується)
СЛУХАЛИ:
1. Про ситуацію щодо ___________________________________________________.
(питання, яке порушується)
ВИСТУПИЛИ:
1. ______________________________________________________________
2. ______________________________________________________________
ГОЛОСУВАЛИ:
"За" – ________;
"Проти" – ________;
"Утрималися" – ________;
УХВАЛИЛИ:
______________________________________________________________________________________________________________________________________________
5. Про ситуацію щодо ___________________________________________________.
(питання, яке порушується)
СЛУХАЛИ:
1. Про ситуацію щодо ___________________________________________________.
(питання, яке порушується)
ВИСТУПИЛИ:
1. _________________________________________________________________
2. _______________________________________________________________________
ГОЛОСУВАЛИ:
"За" – ________;
"Проти" – ________;
"Утрималися" – ________;
УХВАЛИЛИ:
Визнати ситуацію щодо _______________________________________________
(питання, яке порушується)
Голова слухань (обговорень)
_________________________________________ _____________________
(прізвище та ініціали) (підпис)
Секретар слухань (обговорень)
__________________________________ __________________
(прізвище та ініціали) (підпис)
Секретар селищної ради Світлана БАКА

Додаток 1
до протоколу
до Протоколу ___________ громадських слухань (обговорень) з предмета: ______________________________________________________________________
від "___"____________20 ___ р.
СПИСОК
реєстрації учасників громадських слухань (обговорень) _______________________________________________________________________
вид громадських слухань (обговорень)та їх предмет
________________________________________________
"____"_____________ 20 __ року
№ п/п Прізвище, ім’я,
по батькові Число, місяць, рік народження Адреса зареєстрованого або задекларованого місця проживання або фактичного місця проживання/перебування Підпис*
1.
2.


Серія та номер паспорта громадянина України (тимчасове посвідчення громадянина України - для осіб, недавно прийнятих до громадянства України) зазначаються в списках реєстрації учасників лише у випадках, передбачених в законодавстві.
* Відповідно до Закону України «Про захист персональних даних» цим підписом даю згоду на обробку моїх персональних даних.
Голова слухань (обговрень)_________________ ______________________________
Секретар слухань (обговрень)_________________ _____________________________
Секретар селищної ради Світлана БАКА

Join Us Facebook
єдем зачепилівка
місцеві петиції
громадський бюджет е дем

Е-ЗВЕРНЕННЯ

електронне звернення

АДАПТИВНИЙ СПОРТ ТА СПОРТ ВЕТЕРАНІВ ВІЙНИ

адаптивний спорт
Photo 2025 03 05 19 13 00
посилання