За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, упродовж 19-25 січня 2024 року в Одесі госпіталізували п’ятьох дітей з попереднім діагнозом «Гострий гастроентероколіт». Під час лабораторного обстеження було виявлено ротавірус. Встановлено, що всі хворі діти відвідували один дошкільний заклад. Станом на 29 січня нових випадків захворювання не зареєстровано. Також спалах ротавірусної інфекції було зафіксовано 20 січня в Запорізькій області. Зареєстровано 17 хворих, усі дорослі. Це – 15 пацієнтів та 2 співробітники одного з медзакладів закритого типу. У 16 випадках діагноз підтверджено лабораторно, 13 з них вже виписали, 3 залишаються на стаціонарі. Станом на 27 січня в закладі нових випадків захворювання не зареєстровано.
Нагадаємо, у 2023 році в Україні було зареєстровано 3 000 випадків ротавірусної інфекції.
Ротавірусна інфекція – одна з форм гострої кишкової інфекції, збудником якої є ротавірус людини. Здебільшого виникає в холодну пору року, переважно з листопада до квітня. Ротавірус є найбільш поширеною причиною діареї в дітей віком від 6 місяців до 4–5 років у всьому світі.
Захворіти можуть і дорослі. У них захворювання зазвичай протікає в легкій формі з менш вираженими симптомами. До того ж це захворювання може мати епідемічний характер.
Ротавірус призводить до гострого запалення в шлунку та кишечнику, що може стати причиною болю та бурчання в животі, сильної діареї з водянисто-пінистими випорожненнями яскраво-жовтого кольору, блювоти, лихоманки, і навіть зневоднення в немовлят, маленьких дітей і рідше в дорослих.
Джерелом інфекції є тільки хвора людина або вірусоносій. Інкубаційний період триває до 5 діб (у середньому – 2–3 доби).
Передача збудника відбувається фекально-оральним шляхом, а також через немиті фрукти, овочі, через брудну воду і руки, при контакті з іншими поверхнями та забрудненими предметами (іграшки, підлога, меблі, одяг тощо). Так само можливе зараження повітряно-крапельним шляхом.
Основні методи профілактики ротавірусної інфекції – вакцинація та дотримання правил особистої гігієни.
В Україні щеплення проти ротавірусу належать до рекомендованих, тобто вакцинуватися можна власним коштом. Для забезпечення раннього захисту від інфекції достатньо дві або три дози, відповідно до інструкції зареєстрованих в Україні вакцин.
Одним зі звичних способів зменшити ризик захворювання є дотримання правил гігієни:
– обов’язково мити руки перед їдою;
– якщо немає можливості вимити руки, використовуйте рідкий антисептик для рук (у тому числі й для дітей). Вологі серветки роблять руки злегка чистішими, але цього точно недостатньо, і миття під проточною водою не замінює, краще антисептик;
– овочі та фрукти необхідно ретельно мити, а під час епідемічного періоду рекомендується обдавати їх окропом;
– для пиття та приготування їжі варто використовувати тільки кип’ячену воду;
– не можна вживати продукти сумнівного походження та з вичерпаним терміном придатності.
Дотримання цих порад допоможе вам та вашим рідним уникнути захворювань на ротавірусну інфекцію.