04 березня –Всесвітній день боротьби з ожирінням. За результатами національного дослідження STEPS, в Україні майже 60 % дорослого населення мають надлишкову вагу, чверть населення (24,8%) – ожиріння. Невтішна статистика і серед дітей – кожна четверта дитина має надлишкову вагу тіла, з них 9% – ожиріння.
З огляду на вищевикладене, ДЕРЖАВНА УСТАНОВА «ХАРКІВСЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ЦЕНТР КОНТРОЛЮ ТА ПРОФІЛАКТИКИ ХВОРОБ МІНІСТЕРСТВА ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я УКРАЇНИ» пропонує корисну інформацію щодо попередження виникнення ожиріння.
Ожиріння – стан організму, за якого надлишковий накопичений жир у тілі несприятливо впливає на стан здоров’я, призводячи до зменшення середньої тривалості життя та/або збільшення проблем зі здоров’ям.
За останніми оцінками ВООЗ, більше 1,5 млрд людей у світі мають зайву вагу. В економічно розвинених країнах майже 50% населення мають надлишкову вагу, з них 30% страждають ожирінням. Щорічно від наслідків надмірної ваги й ожиріння у світі помирає близько 2,8 мільйони людей.
Ожиріння зменшує середню тривалість життя та призводить до розвитку серцево-судинних захворювань, артеріальної гіпертензії, цукрового діабету 2 типу, захворювань печінки, опорно-рухового апарату, порушує роботу ендокринної системи та ускладнює функціонування дихальної системи, а також може впливати на психічне здоров’я.
Для зменшення ризиків формування зайвої ваги та ожиріння дотримуйтесь простих правил:
- Збалансуйте денний раціон харчування – контролюйте кількість споживання їжі та її калорійність відповідно до способу життя та рівня фізичної активності протягом дня.
- Намагайтесь замінити калорійну їжу овочами та несолодкими фруктами. Дотримуйтесь правила тарілки здорового харчування, де половина тарілки будуть складати овочі та фрукти, чверть тарілки – продукти з цільного зерна, а ще чверть – білкова їжа.
- Обмежте вживання оброблених продуктів, що містять сіль, цукор, жири. Відмовтеся від солодких, енергетичних напоїв та алкоголю.
- Не менше 1 разу на тиждень контролюйте вашу вагу по відношенню до зросту (індекс маси тіла) http://surl.li/kncsev Це допоможе вам зрозуміти, здорова у вас вага чи потрібно схуднути.
- Будьте активними: ведіть щоденник фізичної активності, щоб розуміти, чи достатньо ви рухаєтесь щодня.
- Постарайтеся зменшити стрес, налагодити режим сну (щонайменше вісім годин на добу) https://empendium.com/ua/kalkulatory/278052,imt
- Знайдіть захоплення до душі.
- Якщо вам не вдається самостійно схуднути – зверніться по допомогу до вашого сімейного лікаря або лікаря-ендокринолога
Надлишкова вага та ожиріння — це сигнал для дій! Не зволікайте та будьте здорові!
Тарілка здорового харчування — це концепція, розроблена експертами Гарвардського університету, яка допомагає налагодити харчування, а вибір корисних продуктів зробити простим і зрозумілим. Вона слугує наочною ілюстрацією того, яким має бути приймання їжі, щоби вміст і співвідношення основних поживних речовин були максимально збалансовані.
Половина тарілки — овочі, фрукти та ягоди на ваш смак. Головне, щоб вони були різні, бо розмаїття кольорів на тарілці означає розмаїття корисних речовин.
Овочі, фрукти та ягоди багаті на вітаміни, мінерали, антиоксиданти і клітковину, що сприяє підтримці імунної системи, покращенню травлення та загальному самопочуттю. Спробуйте додавати до кожного приймання їжі не менше двох видів овочів або фруктів.
До речі, картопля не входить до загальної кількості овочів на «тарілці» через великий вміст вуглеводів.
Чверть тарілки — складні вуглеводи, особливо цільнозернові продукти, наприклад, цільнозерновий хліб, макарони з твердих сортів пшениці, вівсянка, бурий рис, кіноа або ячмінь. Обмежте вживання очищених злаків (білий рис і білий хліб).
Складні вуглеводи засвоюються повільніше, ніж прості (цукерки, печиво та газованки), і забезпечують нас енергією на довгий час без шкідливих перепадів рівня глюкози.
Цільнозернові продукти є чудовим джерелом клітковини, що підтримує здорову роботу шлунково-кишкового тракту та допомагає контролювати рівень цукру в крові. Вони також забезпечують енергією на довгий час.
Чверть тарілки — білки, наприклад, риба, птиця, бобові та горіхи. Їх можна додати в салат, а також поєднувати з овочами.
Білки необхідні для росту й відновлення тканин, підтримки м’язової маси й забезпечення тривалого відчуття ситості. Вживання різних білкових продуктів забезпечить різноманіття амінокислот та інших корисних речовин.
Обмежте вживання червоного м’яса та уникайте перероблених (процесованих) м’ясних продуктів (шинки, ковбаси).
Додавайте до їжі здорові рослинні жири. Вживайте в помірній кількості такі олії: оливкова, соняшникова, соєва, кукурудзяна, арахісова — готуйте на них і заправляйте ними салати. Також додавайте до тарілки авокадо, горіхи й насіння.
Ці продукти містять корисні мононенасичені й поліненасичені жири, які підтримують здоров’я серця, мозку та шкіри. Вони також можуть допомогти зменшити запальні процеси в організмі.
Не забувайте про молочні та кисломолочні продукти без доданого цукру і з низьким вмістом жиру. Молоко, йогурт, кефір, ряжанка — найкраще джерело кальцію, який забезпечує міцні кістки та здорові зуби. Вживання вершкового масла краще звести до мінімуму, щоб зменшити споживання насичених жирів, які можуть негативно вплинути на роботу серцево-судинної системи.
Пийте воду. Підтримка водного балансу є важливою частиною здорового харчування. Пам’ятайте, що найкращий вибір для втамування спраги — це вода. Вона сприяє підтримці всіх функцій організму, покращує травлення та запобігає зневодненню. Уникайте цукровмісних напоїв.
Любителям кави та чаю радимо вживати ці напої без цукру.
Здорова тарілка допомагає легко контролювати розмір і якість порцій, забезпечує різноманіття в раціоні й робить здорове харчування простим і доступним. Пам’ятайте, що кожне приймання їжі — це можливість зробити здоровий вибір і покращити своє самопочуття.
Обери інтенсивність своєї фізичної активності
Фізична активність дає значні переваги для підтримки здоров’я серця, мозку та всього організму людини.
Регулярна фізична активність:
- корисна не тільки для тіла, але і для розуму, допомагає знизити високий артеріальний тиск, контролювати вагу, зменшити ризик серцево-судинних захворювань, інсульту, діабету 2 типу та різних видів раку — захворювань, які часто підвищують сприйнятливість до COVID-19;
- зміцнює скелетно-м’язові тканини, розвиває координацію й рівновагу й підвищує загальний тонус організму. Вправи на рівновагу дають змогу літнім людям уникати падінь і травм;
- корисна для психіки, оскільки знижує ризик депресії та зниження когнітивних можливостей, віддаляє наступ деменції та покращує загальне самопочуття. А також може допомогти дотримуватися чіткого розпорядку дня і спілкуватися із сім’єю і друзями.
У ВООЗ є рекомендації щодо рівнів фізичної активності для різних вікових груп, аби підтримувати здоров’я й гарне самопочуття.
- Дітям молодшого віку рекомендується не менше 180 хвилин на день займатися різними видами фізичної активності будь-якої інтенсивності. Дітям у віці 3–4 років варто не менше 60 хвилин зазначеного часу займатися фізичною активністю помірної і високої інтенсивності.
- Діти й підлітки у віці 5–17 років повинні щодня не менше 60 хвилин займатися фізичною активністю помірної і високої інтенсивності. А тричі на тиждень слід включати вправи на розвиток скелетно-м’язових тканин.
- Дорослі люди віком від 18 років повинні приділяти не менше 150 хвилин на тиждень фізичній активності середньої інтенсивності або не менше 75 хвилин на тиждень занять високої інтенсивності. Для додаткового зміцнення здоров’я дорослим рекомендується збільшити тривалість занять до 300 хвилин на тиждень. Для підтримки і зміцнення скелетно-м’язової системи слід принамні двічі на тиждень виконувати силові вправи, які задіюють основні групи м’язів.
- Літнім людям з обмеженою мобільністю варто щонайменше тричі на тиждень виконувати вправи на рівновагу, що запобігають ризику падінь.
Щоби фізичні вправи принесли вам задоволення та зміцнили ваше здоров’я, оберіть вид активності, який до вподоби саме вам: біг, прогулянка на свіжому повітрі, йога, танці тощо. Головне, щоби такі заняття були регулярними.
Якщо ви не знаєте, з чого почати, ось кілька прикладів щотижневих графіків фізичної активності, які відповідають рекомендованим рівням фізичної активності.
Активність середньої інтенсивності й діяльність зі зміцнення м’язів
- 5 разів на тиждень — 30 хвилин швидкої прогулянки;
- 2 рази на тиждень — силові тренування.
Разом: 150 хвилин аеробних вправ середньої інтенсивності + 2 дні вправ для зміцнення м’язів.
Активність високої інтенсивності й діяльність зі зміцнення м’язів
- 3 рази на тиждень — 25 хвилин біг підтюпцем;
- 2 рази на тиждень — силові тренування.
Разом: 75 хвилин аеробних вправ високої інтенсивності + 2 дні вправ для зміцнення м’язів.
Поєднання активності середньої, високої інтенсивності та зі зміцнення м’язів
- 3 рази на тиждень — 30 хвилин швидкої прогулянки;
- 2 рази на тиждень — 15 хвилин пробіжка;
- 2 рази на тиждень — силові тренування.
Разом: еквівалент 150 хвилин аеробної активності середньої інтенсивності + 2 дні занять зі зміцнення м’язів.
Коли варто проконсультуватися з лікарем
Фізична активність, яка потребує помірних зусиль, безпечна для більшості людей. Але якщо у вас є хронічне захворювання, обов’язково поговоріть зі своїм лікарем про види та обсяги фізичної активності, які підходять саме вам. Прикладами хронічних станів можуть бути хвороби серця, артрит і діабет. Крім того, якщо ви вели малорухливий спосіб життя, маєте інвалідність або надлишкову вагу, спочатку обговоріть із лікарем фізичну активність високої інтенсивності.